Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Parfüme Sanatsal Dokunuşun Adresi: Nishane

10. yılını kutlayan Nishane, 120’den fazla ülkeye bu hikayeleri ve kokuları yayıyor. Bu özel başarı hikayesini yazan Murat Katran ve Mert ve Güzel ile Nishane’yi konuştuk…

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 15:31
Kaynak: Haber Merkezi
medyadoktoru.com
Parfüme Sanatsal Dokunuşun Adresi: Nishane

Kokuların yaşadığımız anlara götürme gibi bir işlevi vardır, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin bir parfümle anılarımıza yolculuğa çıkarız. Nishane, bu unutulmaz anların, farklı duygu ve ruh hallerine bir övgü niteliğinde tasarlıyor. 

Murat Katran ve Mert Güzel’in kurucusu olduğu Nishane, İstanbul merkezli ilk niş parfüm markası. “Sanatsal dokunuşlarıyla zamansız, elit ve rafine zevklere hitap eden bir marka olarak kendimizi tanımlıyoruz. Koku duyusunun insan ilişkilerini, anıları ve ruhları etkilediğine inanarak, hikaye anlatıcılığı parfüm tasarımlarımızla gerçekleştiriyoruz.” Sözleriyle anlatıyorlar Nishane’yi. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'nin sözlerinden ilham alan "Collection Rumi", "Karagöz ile Hacivat" olarak da bilinen geleneksel gölge oyunundan ilham alan "Gölge Oyunu Üçlemesi", "Küçük Prens" adlı kısa romandan ilham alan "Collection Imaginative" ve Dünya insanları arasındaki duygusal sınırların ortadan kalkması yönünde umut verici bir mesaj vermek üzere tasarlanan "Sınır Yok Koleksiyonu" da Nishane’nin hikaye anlatımıyla harmanladığı koleksiyonlarından örnekler. 
 

10. yılını kutlayan Nishane, 120’den fazla ülkeye bu hikayeleri ve kokuları yayıyor. Bu özel başarı hikayesini yazan Murat Katran ve Mert Güzel ile Nishane’yi konuştuk…

Nishane yurt dışında da adını duyurmuş İstanbul çıkışlı bir Türk markası ve 10.yılında... Bu hikâye nasıl başladı size ilham veren neydi?

Murat Katran: Markamızın hikayesi tamamen tesadüflerle başladı. Kreatif direktörler olarak, ortak bir arkadaşımızın doğum gününde tanışmamızın hemen ardından ortak tutkumuz olduğunu hızlıca fark ettiğimiz parfümler üzerine uzun muhabbetlerle başlayan bir arkadaşlık, NISHANE'nin doğuşu ile ortaklığa dönüştü. 2010 yılında markamızın ismine ilk karar verdiğimizde bile NISHANE’nin küresel bir marka olacağından hiç şüphemiz yoktu. Bu kararlılıkla yola çıktık. Ancak bu yolculuğa başlamamızla gördük ki parfüm yaratım süreci çok derinlikli bir sanat çeşidi ve koleksiyonumuzun dünyaya açılmaya hazır hale geldiğini hissetmemiz kalite, özgünlük ve sanatsal kaygılarımız yüzünden tam beş yılımızı aldı. Bu titiz çalışmanın ardından dünya lansmanımızı 2015 yılında Milano'da gerçekleştirdik. 

Mert Güzel: NISHANE, çevremizi algılamamızda etkili olan koku duyusunu temel alarak kurulmuş bir markadır. Sanatsal dokunuşlarıyla zamansız, elit ve rafine zevklere hitap eden bir marka olarak kendimizi tanımlıyoruz. Koku duyusunun insan ilişkilerini, anıları ve ruhları etkilediğine inanarak, hikaye anlatıcılığı parfüm tasarımlarımızla gerçekleştiriyoruz. NISHANE olarak amacımız, insanların koku duyusu üzerinden ruhlarına hitap etmelerini sağlamak ve özel anılar biriktirmelerine katkıda bulunmak. İlk koleksiyonumuzun ana ilhamı içinde doğup büyüdüğümüz İstanbul’un çok katmanlı tarihsel, kültürel ve doğal güzelliğiydi. Takip eden yıllarda da anlatmak istediğimiz hikayeyi temel ilham olarak ele alıp koleksiyonlar sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz.

Nishane’nin Türkiye’de doğmuş olmasının nasıl avantajları oldu?

Murat Katran: Batı ve doğu kültürlerinin eşsiz bir uyum ve çatışma arasında gidip geldiği enteresan bir ülke Türkiye. İki tarafın da izlerini özümseyebilmek gibi farklı ülkelerde pek de beceremeyeceğiniz bir yetenek vadediyor bu ülke size. Müzik, sanat eserleri, doğa ve dört mevsimin zenginliği, bu toprakları özel kılan unsurlar ve biz, bunu en iyi şekilde değerlendirme şansına sahibiz.

Biz bir hikaye oluşturuyoruz ve bu hikaye duyguları belirli bir şekilde yönlendiriyor. Bu hikayeyi de bu toprakların perspektifinden anlattığınızda da dünyanın dört bir yanında daha anlaşılır olduğunu düşünüyoruz. Anlatmak istediğimiz hikaye de bir parfüm aracılığıyla karşı tarafa ulaştığında çok büyük bir heyecan ve gurur duyuyoruz.

Mert Güzel

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.